Babérmeggy - Prunus laurocerasus - nagylevelű Novita fajta
Az egyszerűsitett "babér" kifejezést sokan használják a köztudatban.
A Babérmeggy a babérfélék (Lauraceae) családjába tartozó örökzöld növény.
A babér leveleit gyakran használják ételek izesitésére, savanyúságokhoz.
Babérlevél hozzáadásával egy pörkölthöz vagy leveshez az étel jellegzetes fűszeres ízt kap.
Maga a levél elég kemény, és nem esszük meg, csak izesitünk vele.
Ez azonban nem ugyanaz a babérnövény, mint az örökzöld sövény, amelyet keritésként látunk a házak mellett.
Az örökzöld sövényként használt babércseresznye (népszerűen rövidítve "babér") a rózsafélék (Rosaceae) családjából származik. Ez a cserje vagy fa akár 100 évig is élhet, és Prunus laurocerasus néven is ismert. A Laurel kiválóan alkalmas sövényként való felhasználásra, mert ez az erős örökzöld növény gyorsan növekszik. A babér menedéket és magánéletet biztosít közvetlenül az ültetés után.
Faként, szoliterként, egyedülállóként ültetve a Babérmeggy elérheti a 14 méteres magasságot. Cserjeként 6-8 méter magasra nő metszés nélkül.
A babérmeggy felismerhető a széles alakú és elterjedt koronájáról. A növény barnás-szürke színű kéreggel rendelkezik, amelyben a légzőpórusai találhatók. Ezek a lenticellák szabad szemmel is láthatóak. A cserje vagy a fa levelei lándzsásak. A fényes levelek színe jelzi a növény korát. Egy fiatalabb babérnak világos zöld levelei vannak, és ahogy a növény öregszik, a levelek kissé sötétebb színűek lesznek. A levél méretei fajonként eltérőek.
Kezdjük azzal, hogy megnézzük a Babérmeggy fő alkalmazási területeit. Ez a növény messze a leggyakrabban használt sövény növény. Amikor a Laurelről, mint sövényről beszélünk, automatikusan a babércseresznyéről vagy a Prunusról beszélünk. A Prunus a Laurel cseresznye nemzetség fajtája, amely kiválóan alkalmas sövénynövényként való felhasználásra.
Ha megfelelő örökzöld növényt keres sövénynek, akkor kétségtelenül megkérdezi magától, hogy mi a különbség a Babérmeggy és a tűlevelű fenyők között. A növények sok hasonlóságot mutatnak, de egy nagy különbséggel is. Ez a különbség a Babérmeggy és a tűlevelű között megtalálható a kinézetben. Ha szúrós sövényt keres, a tűlevelű a választása. A Babérmeggy más jellegű, a belőle ültetett sövény nem szúr, de ugyanolyan áthetolhatatlan bokros sövényt alkot mint a fenyőfák, ilyen módon biztosítja a magánéletet a külső szemlélők ellen, megszűri a zajokat és a port.
Virágzik-e babérmeggy?
A babérmeggy a magnövények közé tartozik (Spermatopsida). Krémszinű virágai vannak, amelyek feltűnő illatúak. A kis virágok függőleges klasztereket alkotnak, amelyek mérete 8-13 centiméter. Maga a virág egy sor sziromból áll, amelynek hossza néhány (4-7) milliméter. A babér virágzási ideje május hónap körül van. A virágzáshoz a növénynek teljesen napos helyen kell lennie, hogy a növény maximális fényt kapjon. A metszett babérmeggy ritkán virágzik.
A virágtermelés mellett a babérmeggy körülbelül 2 cm-es gyümölcsöket termel. Ezeket a feketeribizliszerű terméseket gyakran fogyasztják a madarak.
A magok a székleten keresztül választódnak ki. A bogyók csakúgy, mint a babér levelei, mérgrzőek
A bogyók és a levelek hidrogén-cianidot tartalmaznak. Ez egy olyan anyag, amelyet rágcsálók és rovarok elleni fertőtlenítőszerekben és peszticidekben is használnak. Ez az anyag természetesen az emberi egészségre is káros.
A babérmeggy bárhova ültethető, nem válogatós a talaj szempontjából. A fa vagy a cserje jól megállja a helyét mind napos, mind árnyékos helyen. Természetesen fontos, hogy a talaj kellően tápanyagban gazdag legyen. Ezt részben úgy befolyásolhatjuk, hogy a talajt szerves trágyákkal, kerti trágyával, komposzttal gazdagítjuk. Ezek a trágyák hatékonyabb hatást fejtenek ki, mint a műtrágya.
Ez az örökzöld növény jól birja hazánk téli időjárását, a fagyok nem kárositják.
.
Vegyük figyelembe, hogy a sűrű sövény létrehozásához körülbelül 3 babérnövényre van szükség lineáris méterenként. Mivel a babérmeggy erős növény, és viszonylag gyorsan begyökeresedik, a növény rövid időn belül biztosítja a szükséges védelmet és menedéket. A babérnövény ültetésének legideálisabb ideje az ősz és a tavasz.
Mint azt tudjuk, hogy a babérmeggy gyorsan nő. Annak érdekében, hogy ez a növekedés határokon belül maradjon, a babér sövényt évente kétszer kell metszeni. Mind tavasszal (tehát április vagy május hónapokban), mind ősszel (szeptember hónapban) ehhez kézbe kell vennie a metszőollót, sövényvágót. Azonban fölhivjuk a figyelmet inkább a metszőollók használatára, mert sokszor jártunk mi is úgy, ha túl nagy részt vágtunk le a sövényvágóval, ennek eredményeként fennáll annak a veszélye, hogy károsítja a nagy leveleket, ami természetesen a megjelenés rovására megy.
Fontos, hogy jó eszközöket használjunk. Ha tompa ollóval metszünk, sokkal jobban károsítjuk a fát, mert akkor a metszőseb körül kopaszodni fog a babérmeggy. Ez a növény kinézetét nagyban befolyásolhatja.
Ezenkívül fontos, hogy a növényt egy levél vagy a fiatal hajtás fölött vágjuk el. Természetesen nem árt ha erősen megmetsszük a növényt, merta babérmeggy ezt nagyon jól tudja kezelni, és a csupasz rész is előbb-utóbb kilombosodik.
A tavaszi metszés során távolítsa el a sérült ágakat és azokat az ágakat, amin esetleg barna levelek vannak. Nem is árt, ha úgy dönt, hogy a vastagabb ágakat egy kis fűrésszel távolítja el. A metszés az ágak kihajtása előtt történik. Ez azt jelenti, hogy hamarosan semmi sem lesz látható ebből a metszésből. Természetesen ha kihajt a növény, a metszés után is látja a sövény formáját, és szükség esetén lehet alakitani rajt.
Az őszi metszés során elsősorban a sövény alakjára összpontosítunk. A Babérmeggy a nyári időszakban új hajtásokat alakít ki. A szeptemberi vagy októberi metszés során gondoskodunk arról, hogy a sövény újra formába lendüljön. Annak érdekében, hogy megkönnyítse magának a metszést, egy hosszú madzagot húzzon ki a sövény mellett, amely mentén alulról felfelé metszve alakithatja a formáját.
A sövény leggyakoribb alakja egy kicsit kúpos: alul egy kicsit szélesebb, mint a tetején. Így a szél kevésbé tudja bántani, és a legalacsonyabb ágak is elegendő fényt kapnak. Ha szép (viszonylag) sűrű sövényt szeretne, akkor különösen a felső részét kell jelentősen megmetszeni.
Ne vágja, ne metszesse le a Prunust teljes napsütésben, igy hogy megakadályozza a levél megégését. Ha nagy melegben metszi a növényt, a levelek barnák lesznek. A babérmeggy levelei érzékenyek a metszés utáni égésre. Használhatja a talkumport is, hogy megvédje a Prunus leveleit a naptól. Ezenkívül fontos, hogy a metszés után elegendő szerves trágyát, műtrágyát, vagy komposztor és vizet kapjon a babérmeggy, amellyel lehetőséget ad a növényeknek a sérült hajtások helyreállítására.
Ha meg van elégedve a babérmeggy formájával, kinézetével, magasságával és szélességével, akkor a metszés nem szükséges. Ha nincsenek elhalt ágrészek, akkor dönthet úgy, hogy tavasszal kihagyja a metszést. Az eredmény az, hogy (május hónap körül) virágok alakulnak ki a babérmeggy külső részén. Nem ez a helyzet a metszett növény esetében. A gyönyörű fehér virágfürtök május hónapban virágoznak. Minden bizonnyal bölcs dolog levágni az elnyilt virágokat a virágzási időszak után (így a legjobb, ha erre a júniusi hónapot tartjuk). Ez megakadályozza, hogy a növény energiáját magképződésbe helyezze. Ez magképződés a babérmeggy számára természetesen haszontalan, és fejlődésének rovására megy, mert plusz energiát vesz el a növénytől.
Számos babérfajta áll rendelkezésünkre. E fajok közötti megkülönböztetést elsősorban a növekedése teszi lehetővé. Ezenkívül láthatjuk, hogy az alábbi babérfajokat mind "Prunus" néven azonosítják. Ennek az az oka, hogy a "rendes" ehető babér lassú növekedése miatt sem alkalmas arra, hogy a növényt sövénynövényként használják. Felsoroljuk Önnek a babérmeggy nemzetség leggyakoribb fajtáit, természetesen a jellegzetességekkel.
A babérmeggy ára nagymértékben változik, és természetesen a mérettől és a fajtától ffügg. Különböző méretű cserepes, konténres sövény- vagy dísznövények állnak rendelkezésre, és választhat közülük igényeinek megfelelő méretet és fajtát. Ha szeretné tudni a pontos árakat,
IDE kattintva megtudhatja!
Szeretné ha lenne egy babérmeggy növénye amit elültet a kertjében? Esetleg több? amiből gyönyörű sövényt telepithet, ami megváltztatja udvara kinézetét egy életre? Ehhez látogasson el kertészetünkbe. Telephelyünk ITT található! Nyugodtan küldjön e-mailt fenyo24@gmail.com cimre! Természetesen ide is fordulhat a növényekkel kapcsolatos összes kérdésével, amelyekre szivesen válaszolunk irásban vagy telefonon, vagy személyes tanácsokat kérhet ezeknek a gyönyörű cserjéknek vagy fáknak a használatával kapcsolatban. Nyugodtan alkalmazza hosszú évek alatt szerzett tapasztalatainkat és széles körű szakértelmünket ezen a területen, ha babérmeggy vásárlását fontolgatja.
Minden cserepes Babérmeggy növényünk hosszan fölszivódó komplex műtrágyával van ellátva.
A cserepes babérmeggy egész évben ültethető, akár nyáron is. Kivétel a téli fagyos napok.
Vásárlás személyesen vagy postán utánvéttel.
Rendelés telefonon:
0630 517 0426
0670 312 6548
e-mailben:
fenyo24@gmail.com
Oldaltérkép:
Babérmeggy árak
Babérmeggy - Prunus laurocerasus méretek és árak 0.1- 2.5 méteresig
Kapcsolat
Itt található a Leylandi ciprus és a babérmeggy telephelyünkön
Kis babérmeggy
Kisméretű cserepes babérmeggy - Prunus laurocerasus
Nagy babérmeggy
Babérmeggy - Prunus laurocerasus 0.2-2.5 méteresig
Kis leylandi ciprus
Kisméretű cserepes Leylandi ciprus - Cupressocyparis leylandii
Nagy leylandi ciprus
Leylandi ciprus - Cupressocyparis leylandii 0.2-2.5 méteres magasságig
Leylandi ciprus árak
Leylandi ciprus - Cupressocyparis leylandii méretek és árak 0.1- 2.5 méteresig
Képek (iwk.hu)
Leylandi ciprus és a babérmeggy képek
Képgaléria (iwk.hu)Babérmeggy
Babérmeggy képek, leirások
Leylandi ciprus képek (iwk.hu)
Leylandi ciprus képek, leirások